Játékos keretek között szereznek tapasztalatokat a fogyatékos emberekhez való hozzáállásról a zalaszentgróti napközis tábor résztvevői. A szervezők felkérésére szakemberek mutatták meg a fogyatékosságból eredő nehézségeket és az ezek leküzdésére alkalmas technikákat, eszközöket a táborban résztvevő általános iskolás gyerekeknek 2021. július 5-én.

A Zalaszentgróti Szociális, Család- és Gyermekjóléti Központ az idei év nyarán napközis tábort szervezett általánosiskolás-korú gyermekek számára „Mesterségem Címere” címmel 2021. június 21. és július 30. között. A szervezők felkérésére hétfőnként fogyatékosságügyi tanácsadók tartanak szemléletformáló foglalkozásokat a tábor résztvevőinek.

Az alkalmak célja, hogy a gyermekek jobban megértsék a fogyatékossággal élő személyek mindennapjait, azok nehézségeit, és ennek köszönhetően sérült társaikhoz bátran és félelem nélkül közeledjenek a jövőben.

A kétórás foglalkozásokon a gyerekek bepillantást nyerhetnek a fogyatékos személyek életébe, megismerkedhetnek az általuk használt eszközökkel, és ki is próbálhatják azokat. A szakemberek vezetésével megismerkednek a sérülésekkel, a „mássággal”, a különböző fogyatékossági formák megjelenésével, valamint a helyes szóhasználattal is.

A gyermekeknek interaktív, játékos formában szemléltetik, hogyan forduljanak sérült társaikhoz. A résztvevők megismerkednek a Braille-írással, rajzolnak lábbal, nyelvtörőket mondanak, tapintással pénzfelismeréssel próbálkoznak. Ezek az érzékenyítő feladatok játékos formában segítik az ismeretek beépülését a gyermekek tudástárába, így formálva attitűdjüket. A foglalkozásokon használják azokat a módszertani füzeteket is, amelyet a Montázs projekt munkatársai állítottak össze.

Az első foglalkozáson, amely 2021. július 5-én zajlott a szombathelyi és a zalaegerszegi IKOP Iroda fogyatékosságügyi tanácsadói vezetésével, 20 kisiskoláskorú gyermek vett részt 6-7 fős csoportokban.

A MONTÁZS projektről

A MONTÁZS projekt legfőbb célkitűzése a fogyatékosságból adódó igényekre reagáló közszolgáltatások minőségének és hozzáférhetőségének javítása, a fogyatékos emberek életminőségének, önálló életvezetési képességének és társadalmi befogadásának növelése.

A fogyatékos emberek számára a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés elősegítése érdekében fogyatékosságügyi tanácsadói hálózat alakult, országszerte 22 Információs és Koordinációs Pont (IKOP) jött létre, melyek szolgáltatását térítésmentesen vehetik igénybe az érintettek.

A fogyatékosságügyi tanácsadók közszolgáltatások számos területén tartottak tudásmegosztó, érzékenyítő tréningeket igény szerint átfogó vagy egyes fogyatékossági csoportokra fókuszáló tartalommal.