Az Európai Parlament keddi vitáján a képviselők a kereskedelem, a védelem és a versenyképesség kérdéseit vitatták meg António Costával, az Európai Tanács elnökével és Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével. A gazdaság és a védelem megerősítésének szükségessége mellett Magyarország álláspontja is éles kritikát kapott.

Európa versenyképességének és védelmi képességeinek erősítése
António Costa hangsúlyozta, hogy az Európai Unió vezetői kiemelten fontosnak tartják a versenyképesség növelését és a védelmi beruházások feltételeinek megteremtését. A március 20-i EU-csúcsot fordulópontként értékelte az erősebb és szuverénebb Európa megteremtése felé vezető úton. Hangsúlyozta, hogy a gazdasági siker alapfeltétele a védelmi kiadások finanszírozásának, és sürgette a bürokrácia csökkentését az innováció és a termelékenység növelése érdekében.
Ursula von der Leyen az Egyesült Államok által bevezetett vámintézkedések kapcsán kiemelte, hogy az EU tárgyalásos megoldásra törekszik, de határozott válaszlépésekkel is kész fellépni. Bejelentette, hogy a Bizottság hamarosan javaslatokat fog előterjeszteni az egységes piac akadályainak lebontására, hogy erősítse az unió gazdasági önállóságát és ellenálló képességét.
Magyarország a kritikák kereszttüzében
A vitában több EP-képviselő élesen bírálta Magyarország álláspontját az Európai Tanácsban. A kritikák szerint Magyarország rendszeresen blokkolja az Unió kulcsfontosságú döntéseit, ezáltal akadályozva az EU hatékony fellépését válsághelyzetekben. Több képviselő aggodalmát fejezte ki a magyarországi demokrácia helyzetével kapcsolatban is, különösen az alapvető jogok és az európai értékek tiszteletben tartása terén. Néhányan azt sürgették, hogy az EU szigorúbb intézkedéseket léptessen életbe Magyarországgal szemben.
Stratégiai autonómia és külpolitikai kihívások
Az amerikai vámokkal kapcsolatban az EP-képviselők hangsúlyozták, hogy az EU-nak erősítenie kell stratégiai autonómiáját, és csökkentenie kell a túlzott adminisztratív terheket. Emellett figyelmeztettek arra, hogy a gazdasági reformok nem áshatják alá a zöld megállapodás célkitűzéseit.
Ukrajna kapcsán több képviselő szorgalmazta az Oroszországgal szembeni szankciók érvényesítését, valamint az Ukrajna számára tett biztonsági kötelezettségvállalások megerősítését. Ezzel párhuzamosan felhívták a figyelmet arra, hogy a közel-keleti helyzet kezelésében is következetesebb uniós álláspontra van szükség, és figyelmeztettek a kettős mérce elkerülésére.
Migrációs politika: szigorúbb visszaküldési mechanizmusok
A migráció témájában a képviselők hatékonyabb és biztonságosabb visszaküldési mechanizmusokat sürgettek, valamint a származási országokkal való szorosabb együttműködést szorgalmazták a kiváltó okok kezelése érdekében. A vita rávilágított arra, hogy az EU egységes fellépése elengedhetetlen a migráció hatékony kezelése érdekében.
A vita során nyilvánvalóvá vált, hogy az EU a gazdasági és védelmi kérdések mellett belső politikai feszültségekkel is küzd, és Magyarország szerepe továbbra is megosztja a képviselőket. A következő hónapok döntőek lehetnek az EU stratégiájának és belső kohéziójának alakításában.