Így lehet az otthonfelújítás az évszázad üzlete – De tényleg az állami támogatás a legjobb választás?
2025 januárja óta új állami otthonfelújítási támogatás érhető el, amely sokak számára vonzó lehetőségként tűnik fel. De valóban ez a legjobb és leghatékonyabb út a lakóingatlanok korszerűsítésére? A Magyar Családi Ház Tulajdonosok Egyesülete (MCSTE) szerint a válasz sokkal összetettebb, mint az elsőre tűnik.
Nem elég csak pénzt kérni – tudni is kell, hogyan
Az MCSTE friss, hiánypótló szakmai anyagokat tett közzé, amelyek gyakorlati segítséget nyújtanak a támogatás jogszerű és célszerű felhasználásához. Ezek a dokumentumok nemcsak a felújításra alkalmas munkálatokat sorolják fel, hanem azt is megmutatják, mit nem érdemes erőltetni. A hangsúly a hosszú távon fenntartható energiahatékonyságon van – mert a jó döntés nem csak most, hanem évtizedek múlva is megtérül.
Az energiahatékony otthonok nemcsak alacsonyabb rezsiköltséget jelentenek, hanem növelik az ingatlan piaci értékét is. Az egyesület becslése szerint a családi házak korszerűsítésével akár 20–25%-kal is csökkenthető Magyarország teljes energiafogyasztása. Ez pedig nemcsak a háztartásoknak, hanem az egész országnak előnyére válik.

Egy forgatókönyv, amivel nem lehet mellélőni
Gulyás István építészmérnök, a Zöldotthon Csoport vezetője és az MCSTE elnöke „Zöldotthon Forgatókönyv” címmel dolgozott ki egy gyakorlati módszertant, amely lépésről lépésre végigvezeti a családi háztulajdonosokat a felújítási folyamaton. A cél, hogy mindenki megalapozott, tudatos döntéseket hozzon – akár támogatással, akár anélkül.
„Elsődleges célunk, hogy mindenki átgondolt és tudatos döntést hozzon a felújítások során. Másodsorban olyan műszaki és építési dokumentumokat biztosítunk, amelyekkel elkerülhetők a buktatók, és nagyobb eséllyel nyerhetők el a támogatások. Harmadsorban pedig egy olyan utat mutatunk, amely támogatások nélkül is járható” – hangsúlyozza Gulyás.
Nem minden felújítás egyenértékű
Az MCSTE szerint az egyik legnagyobb hiba, amit a háztulajdonosok elkövethetnek, ha nem a megfelelő sorrendben végzik el a korszerűsítéseket. Egy új kazán például nem ér sokat, ha a ház szigetelése továbbra is rossz. Előbb a hőszigetelés, aztán a nyílászárók, végül a gépészet – így néz ki a költséghatékony és logikus felújítási sorrend.
Egy valóban megtérülő befektetés
A szervezet célja, hogy az otthonfelújítás ne csak rövid távú pénzszerzési lehetőségként jelenjen meg a támogatások miatt, hanem valódi értékteremtésként. Az alapanyagok, kivitelezők és szakértők elérhetők Magyarországon – a kulcs az, hogy ezek észszerűen, tervszerűen és szakmailag megalapozott módon kerüljenek felhasználásra.
„Építészmérnökként egy olyan forgatókönyvet adok az emberek kezébe, amivel energiahatékonyabban több pénzt spórolhatnak otthonukban vagy akár a vállalkozásukban is. Szeretném, ha gyermekeink a jövőben egy zöldebb, felelősebb, etikusabb világban élnének” – fogalmazott Gulyás István.
Támogatás – de nem mindenáron
Az állami támogatás valóban nagy segítség lehet, de nem jelent automatikusan jó döntést. Az energiahatékony otthon megteremtéséhez először tudásra és átgondolt tervezésre van szükség – a pénz csak ezután következhet. Ha jól használjuk fel, a felújítás valóban az évszázad üzlete lehet. Ha viszont rosszul, akkor csak egy drága, hosszú távon veszteséges kompromisszum.