Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága elé idézi Magyarországot, amiért az uniós értékelés szerint megsérti a migránscsempészésre vonatkozó közösségi szabályokat – jelentették be szerdán Brüsszelben.
A Bizottság álláspontja szerint Magyarország nem tett eleget a migránscsempészet bűncselekményének hatékony büntetőjogi szankcionálására vonatkozó kötelezettségeinek, amelyek az EU 2002/90/EK tanácsi irányelvéből és a 2002/946/IB tanácsi kerethatározatból erednek.

Az uniós testület különösen azt kifogásolja, hogy a magyar hatóságok nem alkalmaznak kellően szigorú, arányos és visszatartó erejű szankciókat az illegális migráció elősegítése esetén.
A vita középpontjában egy 2023 áprilisában elfogadott magyar kormányrendelet áll, amely a migránscsempészet miatt kiszabott szabadságvesztés-büntetéseket úgynevezett „reintegrációs őrizetre” minősíti át. Ennek értelmében az elítéltek a börtönbüntetésük jelentős részének letöltése nélkül szabadulnak, majd 72 órán belül el kell hagyniuk Magyarországot, hogy származási országukban folytassák az alternatív büntetés végrehajtását.
A Bizottság szerint ez az eljárás súlyosan gyengíti az uniós jogi keret visszatartó erejét, és aláássa a migránscsempészet elleni közös fellépést. „A szankciók hatékonysága és végrehajthatósága nélkül az EU migrációs politikája csak papíron létezik” – fogalmazott egy brüsszeli tisztségviselő.
Az is aggályos, hogy a magyar szabályozás nem biztosít garanciát arra, hogy a reintegrációs őrizetet valóban végrehajtják a célországokban.
Az ügy előzményei 2023 júliusára nyúlnak vissza, amikor a Bizottság felszólító levelet küldött Budapestnek.
A magyar kormány válasza nem bizonyult meggyőzőnek, ezért 2024 októberében indokolással ellátott vélemény következett. A végső választ a magyar hatóságok 2024 decemberében adták meg, ám az Európai Bizottság szerint a felvetett problémák továbbra is megoldatlanok maradtak.
A bírósági eljárás megindításával a vita új szakaszba lép. Amennyiben az Európai Unió Bírósága is megállapítja a jogsértést, Magyarország akár pénzbírságra is számíthat – illetve kötelezhetik a kifogásolt rendelet módosítására – tájékoztatott honlapján az Európai Bizottság.
A magyar kormány egyelőre nem kommentálta a bejelentést.