Eltűntek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapjáról a vadon élő állatok száj- és körömfájás tesztjeinek eredményei. A hatóság néhány napja valamilyen okból már nem teszi közzé a vizsgálatok részletes adatait -számolt be a G7.
A járvány kirobbanása után a Nébih egy külön aloldalt hozott létre, ahol minden egyes teszt eredményét meg lehetett nézni, dátum, megye és állatfaj szerint szűrve. Mostanra azonban változtattak: az oldalon már csak azt lehet látni, hogy a minták tesztelésre alkalmasak voltak-e, magukról az eredményekről – vagyis, hogy fertőzött volt-e az állat – semmilyen információ nincs.

A járvány háttere
A száj- és körömfájás közel fél évszázad után 2025 tavaszán jelent meg újra Magyarországon. Az első fertőzött állatot március elején egy kisbajcsi telepen mutatták ki. Azóta négy további gazdaságban azonosítottak fertőzéseket, legutóbb két hete Rábapordányban.
Bár a betegség az esetek 95-99 százalékában nem halálos a fertőzött állatokra nézve, súlyos szenvedést, maradandó károsodásokat okozhat, és rendkívül gyorsan terjed. A járvány megfékezése érdekében az érintett telepeken több mint 10 ezer állatot kellett leölni.
A száj- és körömfájás nemcsak állategészségügyi, hanem komoly gazdasági probléma is. Az érintett hús- és tejtermékeket szinte lehetetlen exportálni, emiatt már hetekkel ezelőtt megteltek a hazai hűtőraktárak eladatlan árukkal.
Miért különösen aggasztó a változás?
A legnagyobb félelem a járvány kitörése óta, hogy a vírus a vadállományba is átterjed. A vadon élő állatok, például vaddisznók megfertőződése esetén a járvány lényegében kezelhetetlenné válna, hiszen a vadállatokat nem lehet elkülöníteni vagy mozgásukat korlátozni.
A vaddisznók különösen veszélyes terjesztői lennének a vírusnak, mivel nagy mennyiségben ürítik azt, így a fertőzés rendkívül gyorsan elterjedhetne nagy területeken.
Kérdések válaszok nélkül
A G7 szerkesztősége megkereste a Nébih-et és az Agrárminisztériumot is, hogy megtudja, miért szűntek meg a részletes adatszolgáltatások, találtak-e az utóbbi napokban fertőzött vadállatokat, illetve visszakerülnek-e az eredmények a honlapra. Megkereséseikre azonban semmilyen választ nem kaptak.
Ez különösen aggasztó annak fényében, hogy a járványkezelés eddig is gyengítette a hatóságokkal szembeni közbizalmat. A korábban közölt adatok eltüntetése tovább rontja ezt a helyzetet.
A járvány kommunikációját korábban több szakértő is élesen bírálta a G7-nek nyilatkozva. Véleményük szerint a félreinformálás és a fontos adatok visszatartása nemcsak a belföldi bizalmat rombolja, de a nemzetközi partnerek körében is fokozza a bizalmatlanságot Magyarországgal szemben.