Egy rövid felmérést készítettünk azzal kapcsolatban, hogy a bútorok ára mennyivel emelkedett az utóbbi egy év során. Megkérdeztük az asztalosokat és a szakértőket: mit gondolnak, mekkora ár drágulás történt a bútorpiacon Magyarországon? A legtöbb szavazó szerint 30-50%-os növekedés volt tapasztalható.

Mit mondtak a szakemberek?

A felmérés során arra kértük az asztalosokat, illetve a bútor szakmában dolgozó személyeket (például értékesítők), hogy mondják meg, hogy mekkora változást észlelnek a piacon az egy évvel ezelőtti árakhoz képest. Természetesen a bútorpiac is sokféle szegmensre bontható fel, ebből kifolyólag a nagyon eltérő vélemények nem feltétlenül irrelevánsok. A felmérésben több tucat ember vett részt: voltak, akik szerint mindössze 10% volt a növekedés, valakik szerint 50.

A diagrammról megállapítható, hogy a legtöbb megkérdezett szerint 50, 30, illetve 20%-os ár drágulás volt tapasztalható.

Mivel indokolható a drágulás?

Horváth Istvánt kérdeztük, a kanape.net ügyvezetőjét, hogy miben látja a bútorok drágulásának okát. Mint elmondta, a kérdés több tényező függvénye.

Elöljáróban leszögezte, hogy a legtöbb bútor Lengyelországban készül. Általában azok is, amiket „német importként” reklámoznak, mert lehet, hogy Németországból hozzák be őket, de eredetileg Lengyelországban készültek. A lengyel gyártók pedig az alkatrészeket és alapanyagokat főleg Fehéroroszországból és Ukrajnából szerzik be – folytatta István.

Mind a fa, mind a fém alkatrészek sokkal drágábbak, mint korábban, nem beszélve a szivacsokról. A háború nagyon betett ennek a szegmensnek is. A dollár és euró elszámolás, a forint gyengülése és az általános infláció miatt pedig nálunk hatványozottabban jelentkeznek a drágulások. Ellátási zavartól nem kell tartani – nyugtatott meg minket István.

És hogy miként tudják tartani a fogyasztóbarát árakat? A szakértő elmondása szerint ők azzal védekeznek, hogy eleve nagyobb raktárkészletet halmoztak fel és most azt árusítják ki a sajnálatos háború alatt, ami reméljük, hogy hamarosan véget ér. Tehát a korábban beérkezett bútorokkal próbálják tartani az árszintet, de lassan kifogynak ők is, és akkor rendelni kell.