Az, ahogyan Donald Tusk lengyel miniszterelnök az előző kormánypárt mélyen beágyazott patrónusi rendszerének a lebontására és az átláthatóság előmozdítására törekszik, értékes tanulságként szolgálhat Magyarország számára, ahol Orbán Viktor rezsimje kialakította a maga kliens- és korrupciós hálózatát – írja a Visegrad Insight elemző portálon megjelent cikkében Zgut-Przybylska Edit, a Lengyel Tudományos Akadémia filozófiai és szociológiai intézetének adjunktusa.
Felhívja a figyelmet arra, hogy a tavaly decemberben hivatalba lépett Tusk el kívánja számoltatni azokat, akik visszaéltek a hatalommal, és kirabolták a lengyel államot.
Jarosław Kaczyński Jog és Igazság – rövidítve: PiS – elnevezésű pártja hatalmas összegeket pazarolt el egy új repülőtér megépítésére, károkat okozott a PKN-Orlen állami ellenőrzés alatt álló olajfinomító irányításában, propagandaeszközzé silányította a közmédia intézményeit, kémprogramokat szerzett be a politikai ellenfelek megfigyelése érdekében, saját hűséges embereivel töltötte meg az állami vállalatokat, és közpénzeket használt fel a párt kenőpénzeként.

Orbán és Kaczyński patrónusi rendszere megdöbbentő hasonlóságokat mutat – írja a magyar kutató, és kiemeli, hogy mindketten informális hatalmi struktúrákat alakítottak ki, ami az úgynevezett hetes cikkelyes eljárás megindításához vezetett az Európai Unióban.
Az informális hatalom létrejöttét az intézményes fékek és ellensúlyok eróziója tette lehetővé.
A PiS terve végül kudarcot vallott, de Magyarországon súlyosabb a helyzet, és 2022-ben az EU választási autokráciának bélyegezte az Orbán-kormányzatot – emlékeztet Zgut-Przybylska.
A média foglyul ejtésének legújabb vélhető fejleményeként megemlíti, hogy az RTL stratégiai megállapodást kötött az állami 4iG vállalkozással.
A Visegrad Insight szerzője lehetséges kiútként kitér arra, hogy Magyar Péter pártja a felmérések szerint tíz százalékponton belülire szűkítette a TISZA Párt és a Fidesz közötti különbséget, és Magyar a közösségi médiában azt üzente az oligarcháknak és NER-bűnözőknek, hogy vessék tekintetüket Lengyelországra.
Bárki kerül is kormányra a Fidesz után, a mostani lengyelországi változások példáját kell követnie, és át kell alakítania Magyarország demokratikus kultúráját – írja Zgut-Przybylska Edit.
Hangsúlyozza, hogy Magyar Péternek szakítania kell a civil társadalommal és a sajtóval szembeni ellenséges hozzáállással, ami Orbán kormányzását jellemzi. Az oknyomozó újságírók démonizálása helyett a kölcsönös türelem kultúráját kell ápolnia.
Emellett a TISZA Pártnak latba kell vetnie az Európai Parlamenten belüli befolyását annak érdekében, hogy az EU érdemi lépéseket tegyen a média közép- és kelet-európai foglyul ejtése ellen. (Forrás: KlubRádió – Nemzetközi lapszemle)